Bitiruvchilar Yakuniy davlat attestatsiyasini topshirmoqda
Jizzax politexnika instituti Qurilish muhandisligi fakulteti Qurilish muhandisligi kafedrasining 618-21 B va IQ, 619-21 B va IQ, 619 A-21 B va IQ hamda 619 B-21 B va IQ guruhlari bitiruvchi talabalari Yakuniy davlat attestatsiyasi doirasida fanlararo (majburiy fanlar) bo‘yicha imtihon topshirdilar.
Attestatsiya jarayonida institut o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori M. Ochilov, fakultet dekani A. Berdiqulov hamda soha korxona va tashkilotlari vakillaridan iborat Yakuniy davlat attestatsiyasi komissiyasi a’zolari ishtirok etdilar.
Imtihon davomida bitiruvchilarning mutaxassislik fanlari bo‘yicha nazariy bilimlari, amaliy ko‘nikmalari va kasbiy kompetensiyalari baholandi.

Graduating students of groups 618-21 B and CE, 619-21 B and CE, 619 A-21 B and CE, and 619 B-21 B and CE of the Department of Civil Engineering, Faculty of Civil Engineering, Jizzakh Polytechnic Institute, took an interdisciplinary examination in compulsory subjects as part of the Final State Attestation.
The attestation process was attended by M. Ochilov, Vice-Rector for Academic Affairs of the institute, A. Berdiqulov, Dean of the faculty, as well as members of the Final State Attestation Commission consisting of representatives of relevant enterprises and organizations.
During the examination, the graduates’ theoretical knowledge, practical skills, and professional competencies in their specialty subjects were assessed.
This attestation is an important stage in determining the level of professional training of graduates and assessing their readiness as competitive specialists in the labor market.