Jizzax shahrida bunyod etilgan zamonaviy va muhtasham amfiteatrda eng ulug‘ va eng aziz bayramimiz — O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligiga bag‘ishlangan tantanali bayram tadbiri ko‘tarinki ruhda bo'lib o'tdi.
Tantanali tadbirni Jizzax viloyati hokimi Ulug‘bek Mustafoyev ochib, yurtdoshlarni qutlug‘ ayyom bilan samimiy muborakbod etdi hamda ezgu tilaklarini bildirdi.
Bayram shukuhi hukm surayotgan tadbir davomida Vatanimiz mustaqilligi, xalqimizning bunyodkorlik salohiyati va yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalikni tarannum etuvchi kuy-qo‘shiqlar, harbiy chiqishlar hamda mazmunli sahna ko‘rinishlari namoyish etilildi.

At the modern and magnificent amphitheater built in Jizzakh City, a grand festive event dedicated to the 35th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan, our most cherished and greatest national holiday, was held in a highly festive atmosphere.
The ceremonial event was opened by Ulugbek Mustafoyev, Governor of Jizzakh Region, who sincerely congratulated his fellow citizens on this glorious occasion and conveyed his best wishes.
Throughout the celebration, the audience enjoyed musical performances and songs celebrating the independence of our Motherland, the creative potential of our people, and the peace and tranquility prevailing in our country. The program also featured military demonstrations and meaningful stage performances.